środa, 13 maja 2015

Temat dodatkowy!

Sen i marzenia senne.

 Zastanawialiście się kiedyś jak to jest możliwe, że coś wam się śni? I czemu akurat śnicie o tym a nie o czym innym? Jeśli tak, to zapraszam was do przeczytania tego posta.


Czy wiedzieliście, że przesypiamy jedną trzecią całego życia? Tak właśnie jedną trzecią. Podczas snu nasze ciało odpoczywa, a mózg przetwarza informacje zebrane w ciągu całego dnia. Sen jest stanem zmienionej świadomości, z którego osoba może być łatwo wybudzona. Jest on ważny, gdyż ludzie pozbawieni snu są zmęczeni, zdezorientowani i często dostają halucynacji.Marzenia senne są wydarzeniami, których doświadczamy w czasie snu. Prawdopodobnie towarzyszą one procesom, podczas których mózg porządkuje doświadczenia zdobyte w poprzednim dniu, i je zapamiętuje.

Sen następuje po określonym powtarzającym się ciągu wydarzeń, które występują w pewnym porządku i się powtarzają. Osoba śpiąca przechodzi przez cztery fazy snu, poczynając od stanu czuwania do głębokiego snu NREM (non rapid eye movement). Zwalnia się częstość oddechów i czynność pracy serca oraz spowalnia się aktywność elektryczna mózgu. Po 90 minutach osoby śpiące przechodzą z fazy głębokiego snu do lekkiego lub określanego terminem REM (rapid eye movement). W tym czasie gałki oczne poruszają się pod powiekami i występują marzenia senne. Przyśpiesza się częstość oddychania i czynność serca. Ciało nie porusza się, a mięśnie są porażone. Prawdopodobnie jest to wywołane występowaniem marzeń sennych. Po upływie od pięciu do dziesięciu minut osoba śpiąca ponownie zapada w głęboki sen. W nocy ten schemat snu powtarza się do pięciu razy, a faza snu REM powtarza się co 90 minut. Sen głęboki zmniejsza się w nocy i fazy REM staja się coraz dłuższe, a ostatnia trwa około 50 minut.




http://zwierciadlo.pl/wp-content/uploads/2012/04/sen1-665x309.jpg



 
Pomoce naukowe: Ilustrowana Encyklopedia Nauki (org. The Kingfisher Science Encyclopedia), wydawnictwo Olesiejuk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz